Ostravští strážníci napomáhají bezpečnému cestování v MHD

V poslední době se událo opět několik situací, kdy se v prostředcích městské hromadné dopravy objevili agresivní jedinci, kteří ohrožovali své okolí. Jeden ohrožoval cestující dřevěnou holí, další u sebe měl hned dva nože. U třetí události byli strážníci přímo při činu, a to když byl napaden jeden z asistentů přepravy.

Útok „čaganem“ v autobuse – První situace se odehrála 20. června 2019 v Ostravě-Hrabůvce. Agresivní muž, nejenže odmítal uvolnit místo k sezení pro osoby se zdravotním postižením, navíc se začal ohánět svou dřevěnou holí, tzv. čaganem. Rostoucí agresivitu a výhružky zkrotili na místě až strážníci – 44letého muže za použití donucovacích prostředků vyvedli z autobusu ven a předali státním policistům k dalšímu šetření.

Útočník s noži v autobuse – Teprve dvacetiletý muž byl aktérem dalšího útoku v MHD 22. června 2019. Ten se udál v brzkých ranních hodinách na jedné z autobusových zastávek v Ostravě-Porubě. Muž se po spatření hlídky městské policie dal na útěk, přičemž lidé z autobusu na strážníky volali, aby běžícího muže chytili, protože se jedná o onoho agresora. Muž na zákonnou výzvu k zastavení nereagoval a naopak se pokusil pěstmi hlídku napadnout. Opět tedy musely přijít na řadu donucovací prostředky. Při zákroku strážníci spatřili, že agresor v ruce drží nůž. Ten se jim podařilo muži odebrat. Při následné bezpečnostní prohlídce u něho byl nalezen ještě druhý nůž. I tento muž skončil v rukou státní policie.

Jízda „na černo“ skončila napadením asistenta přepravy – Do třetice útok v MHD, do třetice agresorem muž, do třetice donucovací prostředky. Tentokrát však nedošlo jen k vulgarismům a agresivnímu chování, situace vyvrcholila fyzickým útokem. Vše se událo 27. června 2019 krátce po půlnoci v Ostravě-Vítkovicích, kdy asistenty přepravy doprovázeli také strážníci městské policie. Terčem se stal jeden z asistentů přepravy. Vše začalo ve chvíli, kdy dva muži, kteří neměli platný jízdní doklad, byli vykázání z přepravy. Po vystoupení chtěli nastoupit do jiné tramvaje, jedoucí stejným směrem. Jelikož jim to nakonec nebylo umožněno, svou zlost si jeden z mužů „vybil“ na vedle stojícím asistentovi přepravy. Bohužel pro ně však na místě byli přítomni také strážníci, kteří okamžitě zakročili – útočníka za pomocí donucovacích prostředků zpacifikovali. Dechová zkouška u 36letého útočníka ukázala jedno promile. Ze svého jednání se nyní bude zpovídat u správního orgánu. Napadený muž byl k dalšímu ošetření předán přivolaným zdravotníkům.

Zdroj: Tisková zpráva Městské policie Ostrava
Vypracoval: Ing. Michael Beneš

mpo